1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Експерт: "Греки проголосували на референдумі зі злості"

Рольф Венкель, Наталія Мехед6 липня 2015 р.

Німецький економічний і фінансовий радник Єнс Бастіан, який живе в Афінах, закликає до стриманості та реалізму в подальших переговорах щодо Греції.

https://p.dw.com/p/1FtcO
Греція, референдум, Ципрас, кредит, Європейський центральний банк, борги, криза
Фото: Getty Images/L. Gouliamaki

"Це особиста перемога для прем’єр-міністра Ципраса, вона означає для нього також чітку позицію в переговорах", - зауважує у розмові з DW Єнс Бастіан. З точки зору німецького економічного радника з Афін, інститути дослідження громадської думки, які перед референдумом пророкували приблизно однакові результати голосування для обох сторін, сильно скомпрометували себе. "З таким чітким результатом ніхто не рахувався, ані в таборі "так", ані в "ні". Певною мірою, це політична сенсація, потрясіння, це ще кращий результат, аніж на парламентських виборах 25 січня".

Греки натерпілися

Однак у правильності політичного рішення, ухваленого на референдумі, сумнівається багато спостерігачів. Так, 246 професорів економіки перед голосуванням у відкритому листі застерігали греків від руйнівних наслідків Grexit - марно. Проте Єнс Бастіан не вважає, що ідеологія перемогла над розумом. "Багато людей проголосували зі злості", - вважає експерт.

Єнс Бастіан
Єнс БастіанФото: Jens Bastian

На його думку, греки багато через що пройшли - безробіття і втрату реального доходу, невизначені пенсії і брак медичної допомоги. "До того ж багато греків протестували проти того, що, наприклад, президент Єврокомісії Юнкер чи голова Європарламенту Мартін Шульц так відверто втручалися у референдум. Багато хто вважав це недоречним. Таким чином вони радше посилили табір тих, хто сказав "ні", - цей постріл дав зворотну віддачу", - зазначає експерт.

Нові мільярди до сплати

20 липня Греція повинна сплатити 3,5 мільярда євро за державними облігаціями Європейському центральному банку (ЄЦБ). Якщо цього не станеться, то ЄЦБ буде змушений констатувати неплатоспроможність країни. А це майже неминуче призведе до того, що екстрені кредити ELA також не надходитимуть. Таким чином країна виявиться відрізаною від обслуговування євро, так би мовити, технічним нокаутом, без виведення кимось Греції із зони євро.

Дуже небагатьом грекам були зрозумілі ці можливі наслідки, вважає Єнс Бастіан. На його думку, вони голосували з інших мотивами. "Це означає, що Ципрас повинен роз’яснити своєму народові: від сьогоднішнього вечора до ключової дати 20 липня залишається лише 15 днів, тому потрібні не просто переговори, вони мають містити в собі домовленість про тимчасове фінансування. В іншому випадку Греція буде неплатоспроможною щодо свого другого кредитора - Міжнародного валютного фонду", - додає Бастіан.

Більше стриманості

Звичайно Єнс Бастіан розуміє, що прем’єр-міністр Греції Ципрас спекулює на тому, що його країна й надалі є потрібною як партнер у Євросоюзі, НАТО та Організації економічного співробітництва та розвитку. І тому вона знову і знову отримуватиме останні шанси, які ніколи б не були надані якомусь звичайному боржникові, мається на увазі перемовини про третій пакет фінансової допомоги.

Якщо справа таки дійде до переговорів, Бастіан хотів би бачити більше стриманості з обох сторін - не лише з боку Греції, але й з боку європейських кредиторів.

Коротка історія дефолтів

Пропустити розділ Більше за темою